Berounka- Srbsko a Karlštejn -okolí

Berounka v okolí Srbska a Karlštejna.
 Z Berouna do Srbska je vybudovaná cyklostezka.Ta vede po levém břehu Berounky .Ze stezky je vidět k památnému Tetínu a k vrchu Damil nad Tetínem.  Stezka prochází okolo skal,z nichž jsou některé využívány horolezci.Vede okolo bývalých opuštěných lomů a končí v Srbsku u nově vybudobvané lávky přes Berounku. První písmná zpráva o vsi Srbsku pochází z roku 1420. Přes řeku vedl od pradávna brod,-později zde byl přívoz. V únoru roku 1958 byl přes Berounku postaven pontonový most,který však musel být po týdnu odstraněn,kvůli velké vodě. Až do roku 1908 byla řeka vklíněna mezi skály,které místy sahaly až do řečiště a chůze podél  řeky nebyla možná. V roce  1960 byla v Srbsku vybudována lávka pro pěší.-. ta byla stržena povodní v roce 1981. Ještě v témže roce byla vybudována lávka nová,po které mohla projíždět auta. I tato byla stržena povodní v roce 2002. Současná lávka byla otevřena v roce  2003. Rozvoj obce je spojen s otevřením prvních lomů. První lom byl otevřen r. 1882 firmou Tomášek na pravém břehu Berounky a zaměstnával  85 dělníků.. Další dva lomy byly koupeny roku 1908 Pražskou železářskou společností. Firma Petzold a spol. koupila v roce 1916 skalní parcely od obce Srbsko na levém břehu řeky od Srbska ,směrem na Karlštejn. V roce  1930 zaměstnával lom Petzold 100 dělníků. Dnes lom již není v provozu. V části lomu se dochovala řada původních objektů
skály pod Tetínem
skály pod Tetínem
na stezce mezi  Srbskem a Karlštejnem
na stezce mezi Srbskem a Karlštejnem
Šanův kout
Šanův kout
lom Alkazár
lom Alkazár
výhled na Berounku na Šanův kout a lom Alkazár
výhled na Berounku na Šanův kout a lom Alkazár
lávka přes  Berounku v Srbsku
lávka přes Berounku v Srbsku
​Berounka ze skal v okolí  Tomáškova lomu,pod vrchem Střevíc,po pravém břehu Berounky -mezi Srbskem a Karlštejnem
výhled směrem na Srbsko
výhled směrem na Srbsko
výhled k lomu Petzold
výhled k lomu Petzold
skály na lem břehu řeky
skály na lem břehu řeky
výkled ze skal nad řekou
výkled ze skal nad řekou
Karlštejn
 Ze Srbska do Karlštejna to už není daleko a tak naše Berounka dospěla až sem. Nahoru k hradu se ale nedostane. Podběhne most u Budňanské skály,podívá se na kostel sv. Palmácia a pak uhání dál ,směrem ke svému cíli.
 Budňanská skála je světově známým odkryvem. Je tvořena zvrásněnými vrstvami mořských usazenin,které se postupně ukládaly před  420-400 miliony lety. Vrstvy břidlice a vápence jsou poměrně bohaté na fisilie.

Hrad Karlštejn,prý nejkrásnější český hrad. Klenot vztyčený na strmém,nepřístupném,skalním návrší opodál řeky  Berounky,uprostřed pěti vrchů :Javorky na západě,Kněží hory na severu​ , Haknové a Haknovce na východě a  Plešivce na straně jižní.Tato skvělá památka  bude provždy připomínat vládu panovníka  Karla IV. Hrad byl vystavěn v letech  1348-1358  Matyášem z Arrasu a měl králi sloužit jako místo k odpočinku a také jako bezpečný úkryt říšských a zemských klenotů. Proto také stráž hrad pečlivě střežila a varovným hlasem provolávala do okolí : "Dále od hradu ,dále ať tě nepotká neštěstí nenadále ! " Za husitských válek obléhali hrad  Pražané,ale posádka jej uhájila. Korunovační klenoty byly tehdy tajně převezeny na hrad Velhartice. Hrad velice utrpěl za švédského vpádu. Ferdinand II.zrušil úřad karlštejnského purkrabí a korunovační klenoty dal odvézti na Hradčany. Kdysi tak slavný Karlův Týn,jak se tehdy Karlštejn nazýval,rok od roku  více upadal.Dnes je hrad opět opravený  a stkví se opět  ve své bývalé kráse a podává obraz časů dávno minulých.
 
Kostel sv. Palmácia byl postaven císařem Karlem IV současně se stavbou hradu Karlštejna. Byl dostavěn v roce  1356,tedy ještě před dokončením hradu.
Mimo prohlídky hradu je  možné navštívit v Karlštejně  velmi pěkné Muzeum voskových figurín​.
Dále pak vřele doporučuji návštěvu Muzea betlémů,které je umístěné v barokní budově bývalé fary.
Budňanská skála
Budňanská skála
pohled  z mostu ke Kostelu sv. Palmácia
pohled z mostu ke Kostelu sv. Palmácia
výhled z mostu v  Karlštejně směrem na Srbsko
výhled z mostu v Karlštejně směrem na Srbsko
P6300075x.jpg
muzeum betlémů v Karlštejně
muzeum betlémů v Karlštejně
hrad  Karlštejn
hrad Karlštejn
Řeky pomalu plynou si dál,
jen ohňů je čím dál,tím míň
i písní,které jsem ze srdce hrál,
všem známým i přátelům svým...
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one