Brdy- Velká Baba a okolí

 Velká Baba - 614.m.n.m.
 Každé hory mají svého vládce a tak i Brdy mají svého panovníka. Je to lesní duch Fabián,který sídlí právě na Velké Babě. To se ví, že  má  přehled  o celých Brdech,ale zde má svoji postel, kam si chodí zdřímnout.  Pravda , je to postel poněkud nepohodlná. Jedná se o skalku, tedy vlastně o nakupení několika balvanů.Fabián má k tomuto místu , ale asi právem nostalgický vztah. Pověst vypráví, jak se z rytíře Fabiána , který  měl v těchto místech svůj hrad ,stal lesní duch. Fabián si na svůj hrad přivedl svoji ženu, krásnou vesnickou dívku.Tím ale vzbudil žárlivost čarodejnice, která žila na úpatí hory u studánky Brdlavky. Za jedné bouřlivé noci se čarodejnice Megera krutě pomstila.Fabiánovu ženu proměnila v zeměžluč a svého bývalého milence Fabiána zaklela do podoby bludného ducha. Hrad ve kterém žili, rovněž po jejích  kouzlech zmizel. A tak Fabiánovi zde zůstalo jen to kamenné lože.
Na vrcholku Baby je zaszen dřevěný kříž. Ještě před několika lety byl z těchto míst výhled na vrch Kuchyňku. Nyní jej zakrývá vzrostlá smrčina. Na vrcholu jsou ještě další skaliska.Hřebínek těchto skalek je obklopen vzrostým lesem a tak výhled do hostomické kotliny je také nulový.Samotnou Fabiánovu postel také na samém vrcholu nehledejte.Ta se nachází cca 300 m. pod vrcholem severovýchodním směrem.K ní TZ nevede, ale je to pokračování cesty , která vás na Babu přivedla.Těsně u zmíněného lože,je umístěná  dřevěná navigace , která návštěvníka upozorní, že" přihořívá".Proderete-li se hustým smrčím po pravé straně cesty,můžete zavolat "hoří."Bez tabulky u cesty by ten , kdo to zde nezná , místo Fabiánova odpočinku ani nenašel.Dříve byla skalka již z dálky dobře viditelná.Vzrostlé mlází ji doslova pohltilo -snad proto,aby nikdo Fabiána ze spánku nerušil.
Na Babu se dá dojít ze Zátoru u Hostomic. Modrá TZ  vás odvede do údolí Chumavy , ke studánce Brdlavka,dále pak do prudkého kopce k Babě.
dřevořezba dobrého ducha Brd  Fabiána
dřevořezba dobrého ducha Brd Fabiána
studánka Brdlavka
studánka Brdlavka
Panna Maria nad studánkou Brdlavkou
Panna Maria nad studánkou Brdlavkou
022[1]x.jpg
na Velké Babě
na Velké Babě
vzrostlé stromy brání výhledu do hostomické kotliny
vzrostlé stromy brání výhledu do hostomické kotliny
kde navštívit  Fabiána
kde navštívit Fabiána
Fabiánovo lože
Fabiánovo lože
 Wabi Daněk :
Jak listoval jsem stránkami
 a v duchu šlapal suchou trávu,
nějakej bacil toulavej,
si na svý pouti našel moji hlavu.
Dal jsem sešit do kapsy
a starou tornu na záda jsem hodil
 a vydal jsem se přes lesy,
tam kam jsem kdysi se svou partou chodil....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one