Český kras -lomy Amerika

Lom Velká Amerika leží nedaleko obce Mořina.Díky jeho podobnosti s americkými kaňony se mu také říká český Grand Canyon. Velká Amerika je asi 750 m. dlouhá, 15 m. široká a 67 m. hluboká. Těžba vápence zde byla ukončena  v roce  1963. Nedlouho poté opuštěný a pomalu zarůstající lom,díky své jedinečnosti s jezerem s krásně čistou vodou a kilometrům podzemních chodeb,začal lákat trampy,přírodovědce,ale i další návštěvníky. Kvůli mnoha smrtelným úrazům,které se zde staly,i kvůli vzácné přírodě je do lomu vstup zakázán.I přes všechny zákazy je stále velkým lákadlem pro trampy.Je to pochopitelné. Bezpečně se lze pokochat  pohledy do lomu z vyhlídkové terasy ,nebo obejít lom po turistické stezce,která zde byla vybudována společností Lomy Mořina ,ve spolupráci s Klubem Českých turistů a CHKO Český kras. Můžete zavzpomínat na některý z filmů,které se zde natáčely. na př. Limonádový Joe.
 Lom Mexiko leží v těsném sousedství Velké Ameriky,říká se mu také Trestanecký lom Ten připomíná dobu,kdy zde byli nuceni pracovat političtí vězni. Ti,kteří v něm museli strávit část svého života,mu jinak neřeknou než Český Mauthausen. Dnes na okraji lomu stojí pomník jako memento na utrpení zdejších vězňů. Tento Trestanecký lom zde byl zřízen v roce 1949 a do roku 1953 jím prošlo  na 2000 vězňů. My sem chodíme za krásou a romantikou.a tak to tady teď opravdu vypadá. Těm,kteří zde pracovali,to tak určitě nepřipadalo.Asi 1 km odtud je vzdálený lom Malá Amerika.,ten není tolik navštěvován a je také nádherný.

Na dně lomu Velká Amerika vyrostly filmové kulisy.Od června  letošního roku se na Americe  natáčí historický  10 dílný seriál Britannia .
Seriál přibližuje období Římské  říše,kdy Římané pronikají na území dnešní Británie
​Natáčí zde filmový štáb  Británie Film United, ve spolupráci s Barrandovskými ateliery.
výhled do lomu Velká Amerika
výhled do lomu Velká Amerika
výhled do lomu
výhled do lomu
P1120622[1]x.jpg
lom Mexiko-trestanecký lom
lom Mexiko-trestanecký lom
upravená vyhlídka u lomu  Mexiko
upravená vyhlídka u lomu Mexiko
pomníček nad trestaneckým lomem
pomníček nad trestaneckým lomem
na okraji lomu  Velká  Amerika
na okraji lomu Velká Amerika
záběr z natáčení ritského seriálu na Velké Americe
záběr z natáčení ritského seriálu na Velké Americe
Miki Ryvola :
Jak letokruhy na kanadskejch sosnách,
sedí kolem ohňů večerních,
mají psáno na omšelejch  krosnách,
jedni z mála ,jedni z posledních.
Že svět je místo kde se lidi sejdou,
to nemusí nikdo vyprávět,
ke každýmu ohni se vždy vejdou.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one