Hudlická skála a Hudlice

Hudlická skála
 se nachází​ v okrajové části obce Hudlice.Jedná se o skálu buližníkovou,ze které byl  dříve lámán kámen na stavby a také na silniční štěrk. Z vrcholu skály jsou  krásné  výhledy do kraje směrem do okolí Berouna a také  do rozsáhlých  křivoklátských lesů  .Přístup do určité části vrcholu usnadňuje vybudované  schodiště.Závěr stoupání k samotnému skalnatému vrcholu , na kterém je upravená vyhlídková část je už bez schodiště.Na vrcholu jsou umístěna kovová "kukátka."Otvorem v kroužku vidí návštěvník k místu,které je uvedené na kovovém štítku. Na př. rozhledna Máminka/na Krušné hoře/,nebo Vraní skála atd.
Podle pověsti se v hlubokých křivoklátských lesích ztratil při lovu kníže Oldřich.Našel jej tam uhlíř Matěj a nabídl unavenému knížeti nocleh. Na oplátku  byl uhlíř Matěj se svojí ženou pozván na návštěvu ke knížeti Oldřichovi. Tato událost se stala námětem ke kdysi populární divadelní hře loutkáře Matěje Kopeckého "Posvícení v Hudlicích" .Také se povídá,že do Hudic se chodí pro rozum. Má to ale  jeden háček- nesmí se s ním přejít voda. A to není dost dobře možné,protože okolo Hudlic tečou dokola  různé potůčky.
Samotná skála má také svoji pověst.- Kousek pod vrcholem skály se nachází obtížně přístupná jeskyně. V té jeskyni stojí kamenný stůl a kamenná stolice. Jedenkrát do roka,v den slunovratu,sem přichází vznešená panna v bílém rouše. Posadí se na kamennou stolici,vezme bílé plátno,do zlaté jehly navlékne zlatou nit a udělá v pláténku jeden steh. Pak opět odejde,aby se za rok zase vrátila..Tak rok za rokem šije košili.. Až udělá poslední steh,košili došije,tak tehdy nastane konec světa.Když jsme na skále byli,nebyl slunovrat a tak jsme se nemohli zeptat,jak je ta vznešená panna s šitím daleko.Možná je to tak lepší.
 A tak si alespoň užít si krásných výhledů a pochválit ty,kteří toto vyhlídkové místo takto zpřístupnili.
naučný panel pod vrcholovou částí skály
naučný panel pod vrcholovou částí skály
P2150013x.jpg
vzhůru k vrcholu
vzhůru k vrcholu
vybudované schodiště  k vrcholu skály
vybudované schodiště k vrcholu skály
k vrcholu už se musí bez schodiště
k vrcholu už se musí bez schodiště
P2150035x.jpg
výhledy směrem k  Berounu
výhledy směrem k Berounu
výhled z vrcholové části na obec  Hudlice
výhled z vrcholové části na obec Hudlice
výhledy směrem na Berounsko
výhledy směrem na Berounsko
památník Josefa Jungmana v  Hudlicích
památník Josefa Jungmana v Hudlicích
Samson - J. Lenk - Komnaty jantarový

Vrcholy hlídají pád,jejich stín otvírá dlaň.
Do nitra hory Tě zvednou,nejdřív si klekni,pak vstaň
Komnaty jantarový, v pravý čas všechno poví,
až jednou  sejdeme z hor,cesty se propadnou níž......
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one