Bukov a Špacírka

 Bukov a Špacírka
 Jedná se  o zalesněný vrch mezi Zbirohem a Plískovem.. Jeho nadmořská výška je uváděna 572.m.n.m. Vzhledem k tomu,že téměř celý vrch je porostlý listatým lesním porostem,tak se vyplatí vydat se do této blízké lokality. V každé roční době má vrch jinou barvu. Už samotná vycházka po silničce Špacírce na okraji Bukova je krásná. Silnička je lemována vzrostlými  lipami a buky, mezi kterými se vynoří zpětné pohledy ke Zbirožskému zámku a k nové zástavbě pod ním. Ty vystřídají pohledy na další části Zbiroha. Louce,která nás provází po pravé straně aleje se říkávalo " V oboře" Projdeme Špacírkou a za chatkami u silničky se můžeme vydat přímo k vrcholu Bukova. Než dojdeme k lesní silnici,která spojuje Kařez a Švabín,můžeme vystoupat na drobná skaliska a znovu se před námi otevře pohled k zámku. TZ nás vede od zmíněné silnice přímo na vrchol Bukova. Ten bohužel žádné výhledy nenabízí. Přímo pod vrcholem, směrem ke Zbirohu  se nachází pozůstatky po dolování železné rudy. Od dávných  dob se tomuto místu říká "na šachtách" .Dříve tato místa byla obehnána silným kovovým lanem /místy poškozeným /.Dnes je tato lokalita zabezpečená novým oplocením a jámy po těžbě jsou zabezpečeny mřížemi.


Podzimní procházka po Bukově

Na Bukov chodíme rádi a to v každé roční době.Obvykle chodíme k tomuto  zalesněnému kopci pěšky.Domluvím unaveným nohám,které  občas bolí a jdeme pomalu směrem k hlavní bráně zámeckého parku.Odtud jsou k Bukovu a k přilehlému stromořadí Špacírky  výhledy nejlepší.Tady se zastavíme a rozhlížím se po okolní krajině.Patřím mezi ty šťastné, co vidí a mají zrak.Rozhlížení netrvá dlouho a po chvilce  se změní na dívání .Dívání do dalekého kraje. Najednou vidím to, co  jindy nevnímám..Máme štěstí ,obloha je dnes na tuto roční dobu jasná. Sem tam se objeví na obloze bílá  šmouha -snad přírodní jev,možná bílá cesta ,kterou po sobě zanechalo prolétající letadlo,nebo jen tak plující bílý obláček.Slunce je poměrně nízko,jakoby se chtělo dotknout vrcholků stromů na Bukově. Dívám se dolů,kde se táhne stromořadí Špacírky.Za tím vším vystupují lesy a pak v dálce na obzoru se rýsuje pás Brdských lesů.I když jsou všechna roční období krásná a každé dává krajině jiný ráz,tak na Bukov  chodím právě nejraději na podzim.Pomalu scházíme po silničce mezi zástavbou se zahradami ,dolů k Bukovu. Za chvíli stojíme mezi stromy,které Špacírku lemují. Barvícím se listím na stromech se prožene vítr a začíná z větví shazovat poslední barevnou nadílku, která se ještě na stromech udržela.  Dříve  se větve nad silnicí spojovaly,jakoby si podávaly ruce. a vždy zde vytvořily nad rozbitou  silničkou nádhernou, zlatou slavobránu. Dnes jsou stromy prořezané,takže své větve už nespojují.Některé stromy jsou vykácené a místo nich jsou vysázeny nové.Jestli se "uchytí " nevím -moc živě nevypadají.Uvidíme na jaře.Naše smysly mají určitě paměť.Najednou cítím znovu vůni tlejícího listí,přecházím do okrajů silničky, kam vítr zavál spadlé listí.. Brouzdám se jím a vzpomínky  se vracejí.Spadaným listím jsem často chodila,sama i s kamarádkami.Hrály jsme si s ním - to už je tak dávno.Jdu , dýchám  zhluboka a unavené nohy už nebolí.Stromy a les mi dávají sílu.Mezi Špacírkou a lesem je volné bezlesé prostranství- Někdy je zde  louka, někdy pole.Nad ním je pás břizek.,ty mají své  hlavy barevné,jakoby si právě u kadeřníka nechaly udělat melír.To se ví, že po jejich - zeleno -žlutý-tedy přírodní.Nad břízkami se zvedá  vrchol Bukova.Buky tam opravdu rostou.Docházíme do míst,odkud je výhled na Zbirožský zámek a na část Zbiroha nejlepší a tak zase dívání, po kolkáté již ? Nevadí- i kdyby to bylo po sté. Mám to tady prostě ráda.Projdeme barevným Bukovem a vycházíme na Bukovské silnici.Tady nás čeká překvapení .Nad krajinou směrem ke Zbirohu a k zámku najednou vyrostl krásný duhový most.Bohužel,tato  nebeská stavba nevydrží dlouho,Barvy postupně  blednou a představení,které umí vytvořit jen příroda končí a za nějakou chvíli končí i naše procházka.

PS /Mám radost - při jarní procházce  jsem zjistila, že většina nově vysazených stromů,které na podzim , moc živě nevypadaly se jich většina uchytila a to je moc dobře.
výhled ze  Špacírky
výhled ze Špacírky
podzimní Špacírka
podzimní Špacírka
na Špacírce
na Špacírce
duha nad zámkem od Bukova
duha nad zámkem od Bukova
pozůstatky po dolování  železné rudy
pozůstatky po dolování železné rudy
vrchol Bukova
vrchol Bukova
021x.jpg
zimní  Špacírka
zimní Špacírka
šlápoty dvou tuláků
šlápoty dvou tuláků
IMG_6842x.jpg
Slunečních hodin ubývá,
příroda mění tvář a podzim naladí  ...

Léto odchází jinam,tím se nijak netají,
podzim a zima se taktně zeptají,
kdy se zas vrátí,kdy zas přijde hřát,
a přitom vědí,že těžko změní jízdní řád......

 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one