Jdeme se toulat

Na velkých hodinách života,
je pouze jeden ukazatel "TEĎ"
 
 
​Neodpoutávej  se nikdy od svých snů!
Budeš dál existovat,ale přestaneš žít !
 Mark Twain
 
 
Jak jednou okusíš vůni lesa,kde cítíš vůni smůly starých borovic,vůni hub ve smrčí,nebudeš moci přestat. Je to droga,droga léčivá. Máš štěstí,  s tou  nemusíš přestat nikdy .
Z kouta  na chodbě na nás mrkají "toulavý boty"- /  ty už ani nedáváme do botníku- nestojí to zato /. My mrkneme na ně a domluva je nasnadě. Určitě se s nimi vždycky domluvíme a víme,že nás povedou přes " hory a doly" ,do těch míst,která máme rádi a která jsou nám známá,ale také nás vodí do míst neznámých..Podnikají s námi  cesty průzkumnické a objevitelské. To nás někdy potrápí. Vodí nás do nejrůznějších roklí,lezou s námi různými potoky,honí nás na vrcholky skal,ale pak nás odmění krásnými vyhlídkami. Ráno je obujeme a necháme se jimi nést do krajin blízkých i vzdálených. Někdy je také ignorujeme,necháme je v koutě,ať si na nás dělají " psí oči ",nebo ne. Sáhneme do botníku ,vyměníme je za jiné a divočinu vyměníme  za kulturu. Když se vrátíme,v duchu se těm " toulavejm"  omluvíme,očima je pohladíme a víme,že jim tu naši nevěru  musíme vynahradit. Také jim někdy musíme říct,litujeme,dneska se jde do zahrady,ta na nás také čeká.
Toulání přírodou je součástí našeho života,tak jako ostatní životní potřeby. Nikdy bych  je nevyměnila za záři světel a ruch měst. Zdání,že ve městě je vše snadnější a dostupnější -/lékaři,obchody,školy, úřady/-snad ano. Do úřadů a k lékařům nechodím  nejraději,návštěva super a hypermarketů  je jen nutnost,pro mne spíše za trest i když se také toto musí absolvovat. Nepochopím,jak někdo může jít na nedělní procházku do Teska,nebo jiného obřího marketu. Vždycky se vrátím z tohoto "výletu" uštvaná , jako kdybych zdolala velehory. Zdá se mi,že všichni ti návštěvníci  ze mne vycucli  všechnu energii.Pohybujeme se v přírodě podle svých možností.Známe zajímavé a tajné cesty přes lesy a doly.Nepotřebujeme  buzolu,ani mapu.Víme v nich,kde je sever ,kde je jih.Víme,že v černočerné noci,jsou na nebi nádherné hvězdy a souhvězdí.Neplatíme ročně tisíce za pobyt ve fitcentru.  Naší tělocvičnou je příroda.
 Vždycky jsem milovala přírodu a volnost. Vydat se ráno  vlhkým údolím potoka,který přeskakuje kameny a kořeny vrbiček a olšin. Slunce je ještě schované někde mezi kopci a pak se vyhoupne a ozáří celé údolí. Dojít k řece,sledovat její proud ,projít romantickými zákoutími,projít vyšlapanou stezičkou pod skalami,které padají až k okrajům břehů řeky. Na jaře jsou obrostlé žlutě zářící tařicí.. Nad řekou plují zbytky mlžných závojů vodních vil. Vrby si propírají  svoje zelené vlásky v říčním proudu, občas se na hladině objeví spanilá labutí křídla. Divoké kachničky se nechají unášet  proudem řeky. No není to krása ? Radujeme se my i ty naše " toulavý boty".A co teprve,když  nás dovedou do starých opuštěných lomů v Českém krasu. Zase na nás dýchne jiný ráz krajiny. Jiná květena,jiná barva skal,jiná skladba okolích lesů..A ty vyhlídky z jejich vylámaných obnažených vrcholů do nitra lomů.a do okolní krajiny. V bezpečných ohništích rozděláváme ohýnky.Plápolá oheň,obklopí nás vůně kouře.Sedíme,mlčíme a díváme se do poskakujících, tančících plamínků.Opekané buřtíky,nebo klobáska s kousky poletujícího popílku chutnají znamenitě.To je kouzlo toulání.Všechny bolístky,starosti jsou pryč,hlava je vyčištěná,jsi volný jako pták.Toulání v okolních lesích také milujeme. Jsou plné zvěře a hub. Les má každou roční dobu jinou vůni,jiné barvy,je v něm jiná atmosféra. toulat se po cestách,stezičkách,které vyšlapala zvěř.Toulat se i po necestách,kterými si krátíme vzdálenost,když naše kroky ukrajují z krajiny metr po metru. Všechna ta místa známe důvěrně,máme je prochozená a víme,že ani v nejhlubším lese nemůžeme zabloudit.Pozorujeme lesní zvěř,-jsou to lovy beze zbraní. Naše "toulavý boty" milují Brdy-to je jasné. Je to naše malá Šumava.Je zde vše, divoké skály,potoky,rozsáhlé průzračné vodní nádrže,studánky.Jsou zde vykácené cílové plochy,s podzimem s břízkami,které jsou obtěžkány zlatými dukáty.Do nachových vřesů se opírá zlaté slunce a kapradí je celé zlaté. A ty výhledy do dálek. Taková krása a pak jeďte na výlet do supermarketu. Někdy mají naše boty ještě toulavější náladu a chce se jim někam do dálek. No , my jim vyhovíme-proč ne. Jsou přece i jiné řeky než Berounka-promiň naše řeko. Tovíš že tě milujeme. Jsou i jiné hory než naše Brdy-promiňte,vždyť  my se k vám zase rádi vrátíme A tak vyrazíme do Krkonoš,na Šumavu,do Krušných hor na Sázavu,k Ohři,na Vltavu atd. Když je nejhůř-tedy málo času ,obcházíme okolí města. Vždyť je tady také plno krásných procházek... Stačí jen vyrazit , dívat  se, užívat si té krásy.Pár fotografií  jistě napoví,proč se tak rádi touláme.Když volá zahrada,tak toulání vynecháme,tu také nemůžeme šidit -je tam také dobře.

Henry David Thoreum :
​Zahrada je místo,odkud na stát není vidět
naše zahrada
naše zahrada
naše zahrada
naše zahrada
potok Javornice
potok Javornice
potok Loděnice- Kačák
potok Loděnice- Kačák
Berounka u Tříman -poblíž kempu u Mloka
Berounka u Tříman -poblíž kempu u Mloka
bělostná labutí křídla
bělostná labutí křídla
Berouka- výhled z Krašova
Berouka- výhled z Krašova
Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně
Čeaský kras-lom Kobyla
Čeaský kras-lom Kobyla
Český kras-lom Kobyla
Český kras-lom Kobyla
Česká kras zatopený lom Homolák
Česká kras zatopený lom Homolák
lom Kosov- Berounsko
lom Kosov- Berounsko
lom Velká Amerika
lom Velká Amerika
Brdy- vrch Tok
Brdy- vrch Tok
P8240029[1]x.jpg
Brdy Jordán
Brdy Jordán
skupina Pacifik :
 My dva a s námi ranec plnej písní,
co se za ty roky posbírá,
kdo jako my dva po životě žízní,
 sám barevný šál v rukách prostírá.
 My dva a požehnaně křížků,
ránu se půjdem pokolonit.
 Naše sny už nabírají výšku,
vždyť stačí větru dlaně nastavit.

 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one