Okolí Jablecké myslivny a Sládkova studánka

Okolí Jablecké myslivny a Sládkova studánka
Nedaleko Zbiroha nad  vesničkou Přísednice stojí  na rozlehlé louce,uprostřed malebné přírody Jablecká myslivna. Kdo nepospíchá a otočí se zpět,má před sebou nádherný obraz. Uvidí daleko do okolní krajiny. Ke Zbirohu-je vidět část města pod siuetou zbirožského zámku,k vesničce Jablečno-i její název už je pěkný,tak jako ona. A nad Jablečnem stoupají pastviny až pod  vrch,který ukrývá buližníkový hřeben Babí skály.Uvidí  na vrch Radeč,  a další okolí vrchy Světovinu,Holeček. Jen vesničku Přísednici s krásnými roubenkami a zvoničkou není vidět.. Ta je mezi kopci schoulená,jako malé koťátko. /Tak alespoň přidám její fotografii. / V dálce se táhne hřbet Brdské vrchoviny. .Je vidět k obci Líšná. A ten,komu ty rozhledy učarují,může projít loukou ,kterou ho provede modrá TZ a dojde  ke křížku,který připomíná tragickou událost. Tady se může posadit na bytelnou lavici ,vyrobenou z jednoho z obrovských kmenů,které okolí obklopují.Nádhera,klid,ticho.A ty výhledy do dálek.

​Nad obcí Přísednice se kdysi  nacházela "vlčí obora". Antonín Drachovský se ve svých Kulturních obrázcích ze Zbirovska o tomto zmiňuje. :"Jedním z míst, kde byli vlci loveni byla obec Přísednice. S písemných pramenů dovozujeme, že existovala v severozápadní poloze nad Přísednicí /u Zbiroha/. Ke zdejšímu lesu poblíž Matčiny hory se váže pomístní název Obora,který vypovídává o přítomnosti  vlčí zahrádky.V roce  1670 se v Přísednicích připomíná obora vlčí, nade vsí a všelikými nástroji,do nichž se vlci chytají."  Dále volně zpracováno-Vlci byli chytány do hlubokých jam. Na vrcholu byla jáma zakryta větvemi a listy s připravenou návnadou Návnadu představovalo zpravidla živé jehně, nebo  kůzle. Usmrcení zvířete ,tedy vlka měly zajistit kůly umístěné na dně jámy...

Myslivna patří Colloredo Mansfeldům,tak jako okolní polesí. Je využívána pouze k rekreačním účelům,možná i pro hosty. V roce 2014 byla u myslivny přistavěna krásná roubenka.

Nebo může po odpočinku na lavici pod křížkem pokračovat dál po modré turistické značce.Ta ho vede  směrem do údolí Zbirožského potoka k Sýkorovic mlýnu. Zde najde vzpomínku na básníka J. V. Sládka.Je v části lesa,kde se to jmenuje "  V království " Pod cestou v roklině spatří  studánku se stříškou a  kamenný pomníček  se vzpomínkou na básníka.Do Sýkorovic mlýna často docházel básník ke svojí tetě. Prý právě u této studánky ho kdysi napadly verše,které se dříve objevovaly ve všech čítankách a tak je snad všichni známe.Vzpomínáte na ně: "Znám křišťálovou studánku,kde nejhlubší je les,tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes ".Snad byla skladba lesa tehdy před léty jiná .Dnes by tady asi vůkol rudý vřes  nebyl.Pochopitelně les se mění . Možná tento les dříve  opravdu vypadal jako" V království." Pomníček sem nechalo v roce 2012  umístit  zbirožské Sdružení přátel muzea J.V .Sládka.Kdo chce ,tak se může vracet stejnou cestou a ještě si zaskočit k vrcholu Matčiny hory,která je opředená pověstmi.Odtud už je to k ní " co by kamenem dohodil ".
Přísednice
Přísednice
rozcestník pod Jableckou myslivnou
rozcestník pod Jableckou myslivnou
pod Jableckou myslivnou poblíž "křížku"
pod Jableckou myslivnou poblíž "křížku"
pod Jablackou hájovnou směrem od Matčiny hory
pod Jablackou hájovnou směrem od Matčiny hory
P1060009.JPG
křížek v blízkém okolí Jablecké myslivny
křížek v blízkém okolí Jablecké myslivny
vzpomínka na tragickou událost
vzpomínka na tragickou událost
Jablecká myslivna
Jablecká myslivna
 u studánky
u studánky
pomníček u  studánky J.V. Sládka
pomníček u studánky J.V. Sládka
Honza Vyčítal :

 Teď seděj známí lesníci,
na Přísednici v seknici a s nima já,
zas jíme stejný krajíce,
že okováme zajíce se pábit dá.
Pak staré kempy pod Vlastcem,
na Muří nohu jít zas chcem a Zbirožák,
tam Plivník hraje Vačkáře,
mně štěstí stoupá do tváře a vlhne zrak......
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one