Starý Zbiroh

 Zbirov Starý- takto je název tohoto místa uváděn v knižním vydání z roku 1896 "Popis školního okresu Plzeňského"-Stručný nástin  historický.
 Ten uvádí následující : Nad Františkovem,-nepatrné pozůstatky kamenné ohrady a udržují pojmenování "Starý Zbirov" jsou důkazem,že i zde bývalo v dobách pardávných nějaké sídlo. Nikdo však nedovede pověděti nám,co zde vlastně stávalo. Nejstarší  písemné památky také o místě  tom se nezmiňují a jen pověst vypravuje,že zde původně býval Zbiroh.Zda pověst tato se zakládá na pravdě,není doloženo.-Také se polemizovalo o tom, že  "Starý Zbirov" mohl býti původním hradem a teprve později byl nynější hrad založen na místě bezpečnějším,aneb zde stávala nějaká ochranná tvrz hradu hlavního. Ani urbář rožmberský ,ani pozdější  urbáře o místě ničeho neuvádějí.Nejnovější archeologické průzkumy, které byly v těchto místech prováděny , nepotvrdily ani v nejmenším, že by kdy v těchto místech nějaké osídlení bylo - škoda .
 Ať tomu bylo jakkoliv- jak je vidět název tohoto místa stále přetrvává.To ale vůbec neubírá na kráse tomuto zalesněnému vrchu nad městem.Skalky zde střídají skály a skály střídají drobná skaliska.Okolní les je smíšný . Mezi borůvčím a mechovými polštáři v mlázinách  vykukují hlavičky hub.Lesem se dá projít na různé strany.Můžeme dojít nad Jablečno a odtud jsou krásné výhledy do okolních vrchů a až na Drahoňův Újezd.Jdeme -li jiným směrem vidíme na Líšnou a ke kotelíku sv. Petra s hájovnou. Starý Zbiroh je zkrátka mým oblíbeným lesem.Snad i proto,že z jeho okraje jsou krásné výhledy na celý Zbiroh.
 Na okraji lesa se nalézá rekreační zařízení  Hlavatice
U  křížku- cestou na Starý Zbiroh
U křížku- cestou na Starý Zbiroh
část  Hlavatice
část Hlavatice
skála  Hlavatice
skála Hlavatice
jedna z bezejmenných skalek
jedna z bezejmenných skalek
také bezejmenná
také bezejmenná
skála  Baba
skála Baba
lesní silnice mezi  Františkovem a Líšnou
lesní silnice mezi Františkovem a Líšnou
jedna z romantických stavbiček Zbiroh-Františkov
jedna z romantických stavbiček Zbiroh-Františkov
V nohách mám už tisíc mil,
stopy déšť a vítr smyl
a můj kůň i já jsme znaveni.
Těch tisíc mil,těch tisíc mil,
má jeden směr a jeden cíl,
to malý bílý stavení.
 Je tam stráň a příkrej sráz,
modrá tůň a bobří hráz,
táta s mámou,kteří věří dětskejm  snům......
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one